Pytania i komentarze

Zadaj pytanie

Marcin Pieńkosz

Dzień dobry, od dziesiątego roku życia jestem chory na padaczkę, obecnie mam 37 lat. Kiedy miałem dziesięć lat spadłem ze schodów i nabiłem sobie dużego guza na czole, po kilku dniach miałem pierwszy atak padaczkowy, (stwierdzono że to padaczka pourazowa), następnie ataki z utratą przytomności miałem już systematycznie mimo brania leków przeciwpadaczkowych. Teraz od ok. 5 lat napady z utratą przytomności nie występują już tak często, ale pojawiły ciągłe drgawki które nasilają się przed snem i w nocy, po badaniach EEG, CT, Rezonansu Magnetycznego oraz badaniach genetycznych stwierdzono u mnie padaczkę lekooporną, miokloniczną, obecnie biorę Vetirę 2×500, Convival 2×1000, Lamilept 2×100 oraz doraźnie kiedy całkiem źle się czuję Clonazepam 1×1/2 tabletki 2 mg. na noc, Pomimo brania leków czasem się tak źle czuję że że nie jestem w stanie wykonywać podstawowych czynności, nie wiem czy mam źle dobrane leki, chociaż były zmieniane kilkanaście razy w ciągu 27 lat choroby. Obecnie najlepiej się czuję po zażyciu Clonazepamu, ale lekarz kazał go brać tylko wtedy kiedy całkiem źle się czuję żeby się nie uzależnić. Nie wiem co mam w tej sytuacji robić.

Paweł

Witam.W ciągu ostatnich 4 miesięcy miewam dziwne mrowienia , na lewym policzku w nocy podczas snu , bądz w czasie zasypiania.Zawsze się wybudzam podczas tego mrowienia. Występuje to raz na 3-4 dni.Do tego dochodzi uczućie przejścia prądu po lewym policzu i lewej ręki a powoduje to bodzieć dźwiękowy.Tutaj występuje to raz na 2-3 tygodnie. Mri bez zmian EEG nieprawidłowe. Czy to są objawy padaczki ?

Dr Piotr Zwoliński
Mało prawdopodobne żeby opisywane wrażenia były napadami padaczkowymi, nie da się tego jednak wykluczyć. Należałoby zebrać pełen wywiad i przeanalizować wyniki badań dodatkowych.
Jadwiga Nowak

Witam. Syn 31 letni głęboko upośledzony z padaczka lekooporną bierze leki levetiracetam 2po 1000 sabril 2 razy po 1000 i Vimpat razem 300 mg ataki co dzień teraz doszły w nocy kilkadziesiąt krzyków i przebudzeń w momencie kiedy zasypia a w dzień mruganie oczami . Czy on ma jakieś wirowanie że nie może spać ? Co robić

Dr Piotr Zwoliński
W tej sytuacji należy zastanowić się czy zmiana zachowania syna nie zbiegła się np z wprowadzeniem nowego leku lub zmianą dawki leku dotychczas stosowanego. Trudno jest ocenić to przez internet, potrzebna jest kompleksowa analiza sytuacji i podjęcie próby modyfikacji leczenia.
Wojciech Dobosz

Dzień dobry Panie doktorze. W styczniu 2017 r. zdiagnozowano u mnie padaczkę. Mam 45 lat i musiałem zrezygnować z wykonywanego zawodu. W maju 2017 miałem wstawiony stent w miejcu odejścia GD2 przy krytycznym 99% zwężenie. Padaczkę zdiagnozowano u mnie na podstawie wywiadu z żoną. W okresie czerwiec 2016 do styczeń 2017 miałem podobno 3 ataki w czasie snu których nie pamiętam. Po wybudzeniu czułem się dobrze ale diagnoza pozostała. Panie doktorze mam zatem takie pytanie czy istnieje możliwość zweryfikowania czy faktycznie mam padaczkę. Od stycznia 2017 rano i wieczorem biorę tabletkę neurotop 300. Nie miałem żadnego ataku ani zmian w EEG i rezonansie magnetycznym głowy. Uprzejmie proszę u pomoc w tej sprawie. Chciałbym wrócić do wykonywanego zawodu. Pozdrawiam. Wojciech Dobosz.

Dr Piotr Zwoliński
W ogromnej większości przypadków padaczkę rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych (występowania napadów padaczkowych). Wyniki badań EEG i rezonansu są jedynie narzędziami pomocniczymi. Jeżeli ma Pan potrzebę skonsultowania postawionej diagnozy, zapraszamy do CTP Neurosphera. Na wizytę dobrze jest przyjechać w towarzystwie osoby która widziała domniemane napady.
Monika Plato

Witam Pnie Doktorze
Moja 3,5 roczna córka choruje na padaczkę ogniskową. Pierwszy atak był omdleniowy. Wtedy nie potwierdzono epilepsji. W styczniu miala napad drgawkowy. Dopiero po nim stwierdzono po badaniu EEG padaczkę z małymi zmianami. RM nie wykazał żadnych zmian. Córka dostaję depakine chromo: 100 rano, wieczorem 250. Od tej pory nie ma napadów. Jedyne co mnie nie pokoi , to fakt, iż córka nie mówi. Rozumie co się do niej mówi, wykonuje polecenia. Ma swój język. Informuje mnie o swoich potrzebach. Chciałabym się zapytać, czy padaczka ma na to wpływ? Córka ma jeszcze problemy z koncentracją. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Dr Piotr Zwoliński
Zaburzenia koncentracji mogą wynikać ze stosowania Depakiny. Jeżeli EEG w czuwaniu i we śnie nie wykazuje istotnych nieprawidłowości, a córka rozwija się zupełnie prawidłowo, najprawdopodobniej to że mówi na razie tylko w "swoim" języku jest czymś zupełnie normalnym. Wskazana jest systematyczna obserwacja neurologa prowadzącego i wykonywanie kontrolnych badań EEG.
Bartek Paterczyk

Witam! Żona jest zakwalifikowana do wszczepienia stymulatora VNS. Znaleźliśmy w sieci, że jest urządzenie NEMOS. Co Pan myśli o stymulatorze przezskórnym? Warto próbować, czy lepiej poczekać na implantację? Mało jest informacji na ten temat, a tym bardziej opinii użytkowników.

jolka

Witam. Co pan sądzi o leczeniu epilepsji lekoopornej aminokwasami lub komórkami macierzystymi . Jakie mogą być skutki uboczne?

Monika Kunz

Co Pan sądzi o leczeniu padaczki tlenoterapia w komorze hiperbarycznej?

Dr Piotr Zwoliński
Dzień dobry, nie ma wiarygodnych danych naukowych potwierdzających skuteczność tej metody w leczeniu padaczki
Anna

Panie Doktorze, moja aktualnie 6 letnia córka od dwóch lat leczona jest na padaczkę w Austrii, gdzie obecnie przebywamy. Ma zdiagnozowaną padaczkę ogniskową pochodzenia lewostronnego ciemieniowo-skroniowego. Jest rownież nadal aktualne podejrzenie że może być to nietypowa padaczka Roalndyczna. Nietypowa ponieważ były okresy, gdy napady były dość częste, po zasnięciu w ciągu nocy kilka razy. Natomiast obraz w postaci mlaskania, charakterystycznego wykrzywienie kącika ust, mrowienie w części ust i twarzy oddawał objawy padaczki Roladycznej. Napady zawsze krótkie od 10-40 sec, bez utraty świadomości.EEG wskazuje typowe wyładowania dla Rolandycznej, ale też inne mniej charakterystyczne dla tego typu padaczki.
Przy tym wszystkim przerobiliśmy leki Trileptal (skuteczny około 10 miesięcy), Ospolot (nieskuteczny), aktualnie Convulex i Vimpat. Terapia samym convulexem była niezadowalająca i dużo skutków ubocznych (tycie i wypadanie włosow), Vimpat od pierwszego dnia skuteczny bez objawów ubocznych.Aktualnie 8-my miesicąc bez napadów, od 1 dnia zażycia przez córkę Vimpatu. Córka rozwija się bardzo dobrze, jest inteligentna, mówi w dwóch jezykach, zachowanie dobre, trochę sepleni, poza tym ok.
Panie doktorze po zakończonym kontrakcie wracamy do Polski do Krakowa. Bardzo proszę o poradę do kogo w Krakowie mogłabym się udać z córką, jak pan z opisu widzi potrzebujemy lekarza gotowego do przejecia opieki nad córką, kto dajej ja poprowdzi. Proszę o pomoc, proszę o radę kto w Krakowie moze nam pomoc. A może warto w takim przpadku odwiedzać Warszawę?
Temat padaczki Roladycznej jest dla nas rownież ważny, całkiem inne rokowania w takim przpadku dotyczyły by naszej córki. Jak z pana punktu widzenia istotne jest postawienie jednoznacznej diagnozy co do rodzaju padaczki, w jaki stopniu to może być doprecyzowane i ewentualnie wpłynąć na przyszłe leczenie?

Z gory dziekuje za odpowiedz
Anna

Dr Piotr Zwoliński
Dzień dobry, rzeczywiście w przedstawionym opisie zawarte są cechy bardziej i mniej typowe dla tzw padaczki rolandycznej. W różnicowaniu mógłby pomóc rezonans. Na ten moment córka ma dobrany skuteczny lek, prawidłowo funkcjonuje i rozwija się. Na tym etapie można spokojnie poczekać, to rozwój sytuacji przyniesie nam najwięcej informacji dotyczących postawienia diagnozy konkretnego typu padaczki.Możliwe że napady już się nie powtórzą. Regularna kontrola epileptologiczna jest oczywiście wskazana. Informacje na temat specjalistów w różnych rejonach polski najlepiej zdobywać w organizacjach zrzeszających pacjentów chorych na padaczkę. U nas pierwsza wizyta musi odbyć się osobiście, kolejne mogą już odbywać się zdalnie. Pomiędzy wizytami jesteśmy w stałym kontakcie z pacjentami drogą telefoniczna lub mailową
Wioletta Majewska

Dzień dobry, przyjmuję neurotop 2X300, miesiąc temu odstawiłam depakinę 300 ( przyjmowałam 1 tabletkę dziennie). Ostatnio mam problemy ze snem ( cięzko mi zasnąć, budzę się w środku nocy ). Wydaje mi się, że ma to związek z problemami, które pojawiły się w moim życiu. Czy mogę przyjmować leki, które zapewnią mi spokojniejszy sen? Jakie to mogą być leki?

Dr Piotr Zwoliński
NIestety dostępne leki nasenne ułatwiają jedynie etap zasypiania, ale nie poprawiają jakości i długości snu. Proszę wstępnie spróbować ziołowych leków sprzedawanych w aptece bez recepty. Jeżeli odczuwa Pani obniżenie nastroju wskazana jest konsultacja psychiatryczna. Bardzo częstą przyczyną bezsenności jest depresja lub lęk, po wyleczeniu których objawy zupełnie ustępują.