Pytania i komentarze

Zadaj pytanie

Karolina Czyz

Witam pana , moj syn urodzil sie 100% zdrowy, dostal pierwsze szczepienia w 2,3 i 4 miesiacu , jednak kiedy dostal szczepienie w 13 miesiacu, przypominajce (rota wirusy itp) plus szczepienie MMR po 3 tyg dostal padaczki, mial zrobione wszystkie mozliwe badania wszystkie sa perfekcyjne(zdrowe dziecko) mimo to dalej ma ataki bierze levetiracetam, jeden lekarz przez przypadek wygadal sie bo myslal ze nie zrozumiem po angielsku ze ma napewno padaczke po szczepienna, mial mimo wszystko to juz trwa 1,5 roku jak moge oczyscic moje dziecko z tego? Dziekuje

Karolina Czyz

Witam pana , moj syn urodzil sie 100% zdrowy, dostal pierwsze szczepienia w 2,3 i 4 miesiacu , jednak kiedy dostal szczepienie w 13 miesiacu, przypominajce (rota wirusy itp) plus szczepienie MMR po 3 tyg dostal padaczki, mial zrobione wszystkie mozliwe badania wszystkie sa perfekcyjne(zdrowe dziecko) mimo to dalej ma ataki bierze levetiracetam, jeden lekarz przez przypadek wygadal sie bo myslal ze nie zrozumiem po angielsku ze ma napewno padaczke po szczepienna, mial mimo wszystko to juz trwa 1,5 roku jak moge oczyscic moje dziecko z tego? Dziekuje

Sylwia Sułkowska

Dobry wieczór.
U mojego trzy letniego syna wystąpiły 3 napady toniczno-kliniczne. 19.12.2017; 02.01.2018; 12.01.2018.
Od 16.01.2018 przyjmuje dopakine chromo 100.
W dawce 3 dni wieczorem po 100, od dzię 100 tano i 100 wieczorem przez kolejne trzy dni.
Właśnie wyczytałam dużo negatywnych opinii o tym leku. Wizyte u Pana mamy umowioną na 25.01.2018. Moje pytanie: czy podawać dalej ten lek, czy przestać do czasu bezpośredniej konsultacji z Panem?
Syn jak dotąd rozwijał się prawidłowo, nie ma żadnych innych chorób zdiagnozowanych. To pogodny, szcześliwy chłopiec.
Z poważaniem,
Sylwia Sułkowska.

Anna Prątnicka

Witam. Moja córka ma 12 lat i od ponad 3 lat choruje na padaczkę, zmianę w głowie, w części  ciemieniowej obszar niedotleniony. Przez ten okres napady padaczki miały miejsce tylko kilka razy. Córka przyjmuje neurotop retard 300.  Po badaniach genetycznych stwierdzono u córki również aberację 5 chromosomu prawego ramienia.
Ostatnimi czas zauważyłam ze córka schudła nam, pojawił się brak apetytu, niekiedy wymioty, wieczorami bóle brzucha. Podejrzewam pasożyty.  Czy biorąc neurotop można podać lek zentel ? Pozdrawiam

Ewa O.

Panie Doktorze, pod koniec 2015r. dokonano pierwszy raz w Polsce autologicznego przeszczepienia komórek z tkanki tłuszczowej do płynu mózgowo-rdzeniowego w lekoopornej padaczce o podłożu autoimmunologicznym. Czy orientuje się Pan, jakie efekty przyniosło takie leczenie. Interesuje mnie to, ze względu na mojego 10 letniego syna chorującego na ten typ padaczki. Dotychczasowe, prawie 1,5 roczne leczenie immunoglobulinami i jednorazowo Rituximabem nie przyniosło spektakularnych efektów.

Kasia

Panie Doktorze, jaka jest Pana opinia na temat leku: Levetiracetam Teva, czy może pozytywnie wpływać na pamięć o chorego z atakami padaczki po operacji guza mózgu?

Katarzyna J

Panie Doktorze!
Mój syn choruje na padaczkę od 11 lat. Swego czasu nawet był pacjentem Pana Doktora. W ostatnim czasie,po ponad 1,5 roku od odstawienia leków pojawiły się na nowo ataki. Wróciliśmy do leków, a prowadzący neurolog po zapoznaniu sięz wynikiem MRI zasugerował konsultację z neurochirurgiem. Chciałabym poznać zdanie Pana Doktora w tej kwestii, czy zmiany tego rodzaju (dysplazja korowa) operuje się. Poniżej opis ostatniego MRI. Dziękuję i pozdrawiam .
Tomografia rezonansu magnetycznego mózgowia wykonana sekwencjami FSE, SE i GE w obrazach T1 i
T2-zależnych, sekwencji FLAIR, DWI i SWI oraz ze wzmocnieniem kontrastowym. Porównano do
badania z lutego 2011r.
Podkorowo w prawym płacie czołowym widoczne jest nieostro odgraniczone ognisko o wymiarach
około 18x9mm o podwyższonym sygnale w obrazach T2-zależnych i sekwencji FLAIR, obniżonym
sygnale w obrazach T1-zależnych, bez cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Od
opisywanego ogniska w stronę układu komorowego ciągnie się pasmo podwyższenia sygnału w
obrazach FLAIR/T2-zależnych. Obraz MR ogniska bez istotnych różnic w porównaniu do badania z 2011
roku. Obraz MR zmiany bez cech złośliwości. W związku z brakiem progresji ogniska w ciągu 6 lat w
różnicowaniu w pierwszej kolejności proponuję uwzględnić ognisko dysplazji korowej (możliwa zmiana
padaczkorodna).
Niewielkie, prawdopodobnie podobne ognisko o podwyższonym w obrazach FLAIR/T2-zależnych bez
wzmocnienia kontrastowego dostrzega się też podkorowo w lewym płacie czołowym- obraz podobny
jak w badaniu poprzednim.
W sąsiedztwie rogu czołowego lewej komory bocznej przestrzeń płynowa o wymiarach 13x7mm z
rąbkiem gliozy w sąsiedztwie i niewielkim zaciągnięciem rogu komory bocznej- prawdopodobnie jama
malacyjna naczyniopochodna (obraz stabilny).
Poza tym nie dostrzega się obecności innych istotnych zmian patologicznych mózgowia, w
tym obszarów ograniczenia dyfuzji wody ani ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego.
Układ komorowy i pozostałe wewnątrzczaszkowe przestrzenie płynowe w normie.
Dokument podpisany przez: lek. spec. radiol. i diagn. obr. Piotr Nowakowski – 1880020

Karolina Waligórska

„G40.8 inne padaczki” – co dokładnie określa ten termin? jakie to są objawy tego?

Dr Piotr Zwoliński
Dzień dobry, pacjent wypisywany ze szpitala musi mieć postawione rozpoznanie choroby oraz dopasowany do tego numer choroby z międzynarodowej klasyfikacji chorób - ICD10. Numer G40.8 oznacza, że u chorego rozpoznano padaczkę, bez uszczegółowienia jaki typ napadów padaczkowych występuje. Proszę się nie sugerować tymi numerami, najważniejsze dla pacjenta są rozpoznanie w języku polskim i epikryza napisane na karcie wypisowej - tam należy szukać wszystkich informacji na temat choroby.
Monika Waluś

Panie doktorze. Moja córka ma 5 lat i choruje na stwardnienie guzowate i związaną z nim padaczkę lekooporną, która pojawiła się w pierwszej dobie życia. W wieku 4 m-cy przeszła operację wycięcia ogniska padaczkowego. Operacja pomogła ilość napadów spadła z 200 do 1-2 dziennie. Została na sabrilu jednak po kilku miesiącach napady się pogarszały jakościowo i dołaczono jej depakinę chronosfera – miała wtedy rok. Kiedy miała 2 lata weszliśmy do badania leczenia Votubią padaczki bo do leczenia guzów się nie kwalifikujemy. Votubia też pomogła bo ilość napadów spadła do 1-2 w miesiącu ale od około roku znów ich przybyło i są od kwietnia w ilości 3-4 dziennie. Są to mioklonie lewostronne, córka jest wtedy w kontakcie – czasem całkowicie, czasem w takim zaburzonym. Obecnie w CZD proponują dołożenie leku :trileptal lub keprę ale ja nie chciałabym obciążać jej kolejnym lekiem. Obecnie bierze Sabril 1250 x2 i depakine chronosfere 250×2 przy wadze 18 kg. Nadal nie mówi mimo że sporo rozumie. Zastanawiam się czy to może leki blokują mowę – a tu jeszcze kolejny lek. Z drugiej strony jeśli nie ma innego wyjścia to nie mogę nie leczyć córki. Moje pytanie do Pana doktora jest takie: czy chciałby Pan się zająć przypadkiem córki? Chciałabym skonsultować naszą sytuację. Mamy płytki eeg.
Pozdrawiam Monika W.

Dr Piotr Zwoliński
Dzień dobry, zapraszamy na konsultację. Na wizytę proszę przywieźć w szczególności płyty CD z zapisami EEG i rezonansem głowy oraz dotychczasową dokumentację, np karty wypisowe ze szpitali.
Barbara Maksimowska

Witam Doktorze
Pragnę dodać pewne dane do mojego listu z zapytaniem z dnia 29 grudnia, otóż mam 57 lat padaczkę od 10 lat , a 30 grudnia po silnym stresie dostałam ataku pomimo 300 mg leku Depakine rano. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz na pytanie z 29 grudnia.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję .
Barbara

Dr Piotr Zwoliński
Dzień dobry, aby podejmować się doradzania w sprawie doboru leków i ich dawkowania, należy dokładnie zebrać wywiad z pacjentem i poznać historię jego choroby. Jeżeli napady występują na dawce Depakiny 300mg 2 x dziennie, należałoby dalej stopniowo zwiększać dawkowanie leku, aż do najmniejszej skutecznej dawki - czyli najmniejszej dawki leku przy stosowaniu której napady juz nie występują. W CTP Neurosphera pozostajemy w kontakcie mailowym i telefonicznym z naszymi pacjentami, dzięki czemu wszelkie wątpliwości dotyczące dawkowania leków rozwiązujemy na bieżąco. Zapraszamy do CTP Neurosphera.