Pytania i komentarze

Zadaj pytanie

Joanna

Panie Doktorze,czy ma Pan doświadczenia i opinie na temat preparatu VIMPAT firmy UCB PHARMA?Moja padaczka/wyłączenia świadomości/jest lekooporna i obecnie stosuję keppre-3000 i depakine-1000.Może ta nowość,choć kosztowna,byłaby dla mnie szansą.Pozdrawiam serdrcznie

Dr Piotr Zwoliński
własnych doświadczeń prawie nie mam, może 2-3 chorych którym to zapisałem...także nie pomogę za wiele. Lek chyba nie jest jakimś "przełomem"...
Basia

Panie doktorze,wiem, że ważne jest podawanie leku o stałych godzinach, jednak gdy jest weekend trudno jest obudzić córkę o tej samej porze. Czy przesuwanie o godzinę podawania leku, może mieć wpływ na występowanie napadów? Ostatnio wystąpiły 2 lekkie częściowe napady, Córka ma 7 lat , ma napady we snie, ma zmianę leku na TRILEPTAL. Czy można łączyć napady z korzystaniem z KARAOKE na komputerze?

Dr Piotr Zwoliński
lek powinien być podawany co 12 godzin, plus-minus 1 godzina; karaoke jest bezpieczne...
Monka

Witam. Mam problem włosy wypadają mi garściami. Przez 2 lata i 2 miesiące brałam Orfiri 300 gdy włosy zaczęły mi bardzo wypadać lekarz zmienił mi lek na lamitrin. Chciałam się właśnie dowiedzieć czy przez ten Orfiril włosy mogły mi wypadać w takich ilościach? i czy przy braniu lamitrinu włosy też mogą wypadać? bo włosy mam tak przerzedzone, że mi się czasami chce płakać jak widzę ile mi włosów wypada, a szczególnie przy myciu włosów cała kratka jest pełna i woda nie nadąrza spłynąć. Bardzo proszę o pomoc.

Dr Piotr Zwoliński
tak, to raczej było od Orfirilu; ale minie i włosy powinny odrosnąć. A dodatkowo trzeba szybko kupić preparat cynku i go zacząć brać od dziś. Lamitrin na włosy nie wpływa!
Marzena

Witam Panie Doktorze.Mam dwa pytania.Choruję na padaczke już 11 lat.Obecnie jestem na lekach.Mam pytanie czy zapis eeg może być prawidłowy(czy znaczyło by to że leki działają?).I jeszcze jedno ważne pytanie.Mojej 5-letniej córce w zapisie eeg wyszły zmiany napadowe.Nie ma żadnych objawów padaczki.Czy przy takim zapisie jest szansa,że nigdy nie zachoruje na padaczkę?EEG miała robione w związku z moczeniem nocnym.Proszę o odpowiedz.

Dr Piotr Zwoliński
EEG nie jest badaniem które by o czymkolwiek przesądzało. To jest badanie które uszczegóławia wywiad, dodaje pewnych informacji do postawienia diagnozy czy oceny leczenia, ale jest wiele wariacji> Zatem w przypadku Pani i córki to nic specjalnie nie oznacza.
Aga

Witam, Panie doktorze mam pytanie odnośnie leku Sabril. Mam 10 miesięczną córeczkę, która ma od 2 miesięcy stwierdzoną padaczkę. Napady padaczkowe są dla nas niezauważalne, neurolog określił je jako wyłączenia świadomości. Dziecko zażywa Orfiril 3 x 1 ml. Jesteśmy pod opieką neurologiczną w miejscu zamieszkania, a dodatkowo byliśmy na konsultacjach w CZD w Warszawie. Niestety dwie Panie neurolog mają całkiem odmienne zdanie co do leczenia.
Pani neurolog z CZD chciała od razu dołączyć Sabril twierdząc, że to bardzo skuteczny lek i jedynie jego skutki uboczne (zawężenie pola widzenia) powodują, że jeszcze zastanawia się nad dołączeniem go (Dziecko ma zaburzenia widzenia – nie fiksuje wzroku). Twierdzi, że po zastosowaniu leczenia powinna wystąpić znacząca poprawa i jeżeli takiej nie ma, trzeba zmienić leki.
Druga Pani neurolog twierdzi, że przy tego rodzaju napadach Sabril nie jest polecany, a wręcz może wywołać poważniejsze napady, których obecnie nie ma. Zaleca podtrzymanie leczenia Orfirilem.
Czy można jednoznacznie powiedzieć kto ma rację? Chciałabym pomóc dziecku ale boję się podać tak kontrowersyjny lek.
Czy można jednoznacznie powiedzieć kto ma rację? Chciałabym pomóc dziecku ale boję się podać tak kontrowersyjny lek.

Dr Piotr Zwoliński
patrz niżej; nie diagnozuję i nie leczę przez internet! Byłbym 3 neurologiem wydającym opinie. Nie znam historii dziecka i nie mogę się wypowiadać.
Zdzisława

Witam Doktorze,
Byliśmy u doktora w czwartek 22 kwietnia z naszą córką Anią Podgórską ze stymulatorem.
Ostatnio wykonaliśmy Ani badania kontrolne krwi i okazało się, że ma ona niedobór sodu (129 mmol/l). w ulotce Trileptalu przeczytałam, że przy niskim poziomie sodu jest on raczej nie wskazany. Czy może być to przyczyną jej złego samopoczucia czy to tylko moja nadinterpretacja? Co mamy z tym zrobić? Jakie jest Doktora zdanie? Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Zdzisł awa Podgórska

Dr Piotr Zwoliński
oj, to pewnie dawkę TRI trzeba zmniejszyć; zdzwońmy sie niebawem. A mechanizm jest taki, że to raczej TRI to powoduje.
Magda

Panie Doktorze, dlaczego przy depakinie wypadają włosy,zmieniają barwę?Czy to jest spowodowane wpływem tego leku na hormony?

pozdrawiam

Dr Piotr Zwoliński
nie, działanie nie jest hormonalne, ale związane z innym mechanizmem
Basia

Panie Doktorze, czy możliwe jest,że po leku depakine Chrono, występują bóle brzucha, moja córka często skarży się na nie, zwłaszcza po posiłkach?o Usg jamy brzusznej nic nie wykazało.

Dr Piotr Zwoliński
możliwe; choc nie częste
Ania

Witam Panie Doktorze rozpoczełam drugi trymestr ciąży jestem na Lamitrinie.W pierwszym trymestrze byłam dodatkowo na Duphastonie(progesteron)i mozna powiedzec chroniło mnie to od napadaów.Czy sa jakies środki,sposoby aby teraz bezpiecznie przejsc ten drugi i trzeci trymestr bez napadów.Z gróry dziekuje za odpowiedz

Dr Piotr Zwoliński
raczej chronił panią progesteron, który ma w I trymestrze takie działanie. A leków na ochronę przed padaczką w konkretnych trymestrach nie ma.
Magda

Panie Doktorze, czy coś Pan wie na temat leku „walproinianu sodu rozpuszczalnej w jelitach (enteric coated). Przy zastosowaniu tej odmiany leku obserwowano istotne zmniejszenie częstości występowania przyrostu masy ciała, drżenia, wypadania włosów oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowych”
Czy już może ten lek trafił na nasz rynek ten lek?
Pozdrawiam

Dr Piotr Zwoliński
tak, preparat takie są dostępne, ale nie jest to tak, że taka postać zapewnia usunięcie działań niepożądanych